PLAVA OTROVNA ŽABA (Dendrobates tinctorius)
SISTEMATIKA
Razred: Amphibia
Red: Anura
Porodica: Dendrobatidae
RASPROSTRANJENOST
Zemlje SI Južne Amerike
OPIS
Duljina tijela: 3 do 4,5 cm
Težina tijela: 3 g
Žarka plava boja služi kao upozorenje potencijalnim grabežljivcima na otrovnost žabe. Nepravilni uzorci i točkice tamnoplave i crne boje prekrivaju tijelo, posebno na leđima i glavi. Ženke su malo veće od mužjaka.
STANIŠTE
Izolirane vlažne šume
PREHRANA
U prirodi: mravi, termiti, kornjaši, pauci, gusjenice, gujavice
U zoo vrtu: cvrčci, skokunci, muhe
RAZMNOŽAVANJE
U zatočeništvu se razmnožavaju cijele godine, a u prirodi za kišnih sezona. Mužjak glasanjem doziva ženke od kojih će se najjača i najbrža pariti s njim. Pariti se mogu više puta i s više jedinki, a nakon parenja ženka ostavlja 5 do 10 oplođenih jajašaca iz kojih se nakon 14 do 18 dana razvijaju mladi.
NAČIN ŽIVOTA
Samotnjačke su životinje, osim za sezone parenja. Zbog velike važnosti vode uvijek žive u blizini tokova ili stajačica. Tijekom dana su vrlo aktivne i konstantno se kreću. Vrlo su teritorijalne te ih međusobno agresivno, posebice mužjaci. Ponekad dolazi do sukoba između mužjaka i ženki. Za teritorije se sukobljuju hrvanjem, nadglasavanjem i naganjanjem. Zahvaljujući ishrani otrovnim kukcima, posebno mravima, otrove izlučuju u sluz na koži.
GRABEŽLJIVCI
Rijetki, ali poneki pauci i zmije
ŽIVOTNI VIJEK
U prirodi: 4 do 6 godina
U zoo vrtu: do 12 godina
UGROŽENOST
LC – najmanje zabrinjavajuća vrsta
ZANIMLJIVOSTI
Za razliku od mnogih drugih životinja, kod plavih otrovnih žaba ženke se bore za mužjaka! Nakon dugih i agresivnih borbi najjača ženka uspijeva doći do mužjaka, udvarati mu se i pariti.
LITERATURA
http://animaldiversity.org/accounts/Dendrobates_tinctorius/
https://www.iucnredlist.org/species/55204/11265402