ŽUTI MUKAČ (Bombina variegata)

SISTEMATIKA

Razred: vodozemci (Amphibia)

Red:  bezrepci (Anura)

Porodica: mukači (Bombinatoridae)

 

RASPROSTRANJENOST
Središnja i južna Europa.

 

OPIS

Duljina tijela: 4 – 5,5 cm

Ženke su u pravilu veće od mužjaka. Ovo je žaba plosnatog tijela i kratkih nogu. Leđna strana tijela je hrapava, prekrivena bradavicama, sive, smeđe ili maslinastozelene boje, zbog čega je teško uočljiva u tlu, mulju i u lišću (zaštitna, kriptična obojenost). S druge strane, trbušna je strana žuta (ili ponekad narančasta) s crnim mrljama. Vrhovi prstiju i plivaće kožice na stražnjim nogama također su žuto obojene (upozoravajuća, aposemantička obojenost). Žarko obojene dijelove tijela pokazat će u opasnosti i tako upozoriti predatora na svoju otrovnost. Naime, gornja strana tijela prožeta je otrovnim žlijezdama koje se na površinu otvaraju bradavicama i tu izlučuju otrovne spojeve kojima se brane od napadača

STANIŠTE

Ova vrsta se može naći u crnogoričnim, listopadnim i mješovitim šumama, na livadama, u poplavnim područjima i na travnjacima na 100 – 2 100 metara nadmorske visine. Na niskim nadmorskim visinama ova vrsta živi u listopadnim šumama, a na višim nadmorskim visinama češće se nalazi u crnogoričnim šumama i na planinskim proplancima. Koristi gotovo sva dostupna vodena tijela – rijeke, potoke, jezera, močvare, lokve, jarke, rezervoare čak i kolotrage.

 

PREHRANA
u prirodi: odrasle jedinke i ličinke kornjaša te ostali beskralješnjaci poput leptira, mrava, pauka i stonoga

u Zoo vrtu: gujavice, kukci.

 

RAZMNOŽAVANJE

Spolnu zrelost doseže u drugoj godini života. Staništa za razmnožavanje obično su nezasjenjene privremene stajaće vode unutar ili u blizini šume, a životni ciklus žutog mukača prilagođen je tako da što bolje iskoristi prisutnost tih privremenih stajaćih voda. Odnosno, životni ciklus ove žabe sinkroniziran s razdobljem padalina, a razmnožava se nekoliko puta tijekom sezone parenja. Razmnožavanje počinje desetak dana nakon buđenja iz hibernacije. Mužjaci formiraju zborove te dozivaju ženke, a jaja se polažu pojedinačno na dnu vodenog tijela ili na grančice i travke u vodi. Ženka polaže do 60 jaja.

NAČIN ŽIVOTA:

Vrsta može tolerirati malo onečišćenje vode, a zabilježena je u vrlo velikim gustoćama u područjima iskrčenih šuma u planinskom sustavu Karpata. Izrazito je socijalna vrsta, što znači da se pripadnici ove vrste okupljaju u velikom broju. Žuti mukač hibernira u rupama u zemlji te ispod kamenja. Hibernaciju započinje u listopadu, a traje sve do ožujka ili travnja.

 

GRABEŽLJIVCI:

Vretenca i vodenjaci (love punoglavce) i ptice.

ŽIVOTNI VIJEK
u prirodi:
10 godina.

u Zoo vrtu: 29 godina.

 

UGROŽENOST:

LC – najmanje zabrinjavajuća vrsta.

 

ZANIMLJIVOSTI:

Uzorak šara na trbušnoj strani svake jedinke je jedinstven, a oblikuje se dva mjeseca nakon preobrazbe.

Za žutog mukača, kao i ostale pripadnike roda Bombina, karakterističan je tzv. „žablji refleks“ („unkenrefleks“) – obrambeni mehanizam pri kojem žaba diže ekstremitete u zrak otkrivajući svoj žarko obojeni trbuh te tako upozorava predatore na svoju otrovnost.

Žuti mukač je strogo zaštićena vrsta u Republici Hrvatskoj.

Zjenice mukača imaju oblik srca.

 

LITERATURA

IUCN SSC Amphibian Specialist Group. 2022. Bombina variegataThe IUCN Red List of Threatened Species 2022: e.T77970289A77954662. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2022-1.RLTS.T77970289A77954662.en. Accessed on 16 August 2024.

Jelić, Dušan ; Kuljerić, Marija ; Koren, Toni ; Treer, Dag ; Šalamon, Dragica ; Lončar, Mila ; Podnar-Lešić, Martina ; Janev-Hutinec, Biljana ; Bogdanović, Tomislav ; Mekinić, Stjepan et al. Crvena knjiga vodozemaca i gmazova Hrvatske. Zagreb: Ministarstvo zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske ; Državni zavod za zaštitu prirode ; Hrvatsko herpetološko društvo – Hyla, 2015

O’Shea, M., Halliday, T. Reptiles and Amphibians. Dorling Kindersley Handbooks. London. 2021.

Plytycz and Bigaj (1993), Studies on the growth and longevity of the yellow-bellied toad, Bombina variegata, in natural environments

Jelovnik Zoo vrta