ZELENI PITON (Morelia viridis)
SISTEMATIKA
Razred: Reptilia
Red: Squamata
Porodica: Pythonidae
RASPROSTRANJENOST
Nova Gvineja i okolni otoci, istočna Indonezija, Queensland u Australiji
OPIS
Dužina tijela: oko 1,5 m
Boja tijela je blještavo zelena, a s trbušne strane prelazi u zeleno-žučkastu boju.
STANIŠTE
Vlažne šume, od nizinskih do poluplaninskih područja
PREHRANA
U prirodi: mali gmazovi, sisavci, ptice, beskralješnjaci
U zoo vrtu: štakori
RAZMNOŽAVANJE
Razmnožavaju se sezonski, ali ne svake godine. Ženka polažu od 6do 30 jaja u pukotine drveća ili među biljke koje rastu na stablima. To se odvija u listopadu, a ženka nastavlja brigu o jajima sljedećih 39–60 dana, sve dok se mladi ne izvale kada njezina briga prestaje. Mladi kad se izvale su dugi oko 30,5 cm te su ili crveni ili žuti. Sazrijevanje može potrajati i nekoliko godina, a promjena boje u zelenu javlja se već sa 6mjeseci ili godinu dana. Mužjaci postaju spolno zreli s 2,4 godine, a ženke s 3,6 godina.
NAČIN ŽIVOTA
Zeleni pitoni su arborealne zmije i većinu svog života provedu omotani oko grane s koje i love. Doba kada su aktivni ovisi o starosti zmije: mlade zmije koje su još žuto ili crveno obojane su aktivne danju, a odrasle zelene jedinke su aktivne noću. Ženke su nešto aktivnije od mužjaka i češće mijenjaju položaj iz onog za odmor u onaj za lov. Naime odmaraju se karakteristično omotani oko grane, a love tako da saviju prednji dio tijela poput harmonike dok se stražnjim dijelom drže za granu. Nastoje što rjeđe mijenjati poze kako ne bi odali svoj položaj grabežljivicima. Ženke su ujedno i jedine koje uspostavljaju teritorij, ali nisu agresivne tako da mogu dio teritorija podijeliti s drugim ženkama.
GRABEŽLJIVCI
Mlade zmije su plijen ptica grabljivica. Ostali grabežljivci su dingo, varani i karnivorni tobolčari.
ŽIVOTNI VIJEK
U divljini: oko 15 godina
U zoo vrtu: do 20 godina
UGROŽENOST
IUCN: LC – najmanje zabrinjavajuća vrsta
ZANIMLJIVOSTI
Sve ljuske oko gornje usne imaju toplinske jamice.
Mladi su žute ili crvene boje što im olakšava stapanje s okolnim tlom, koje može biti prekriveno palim lišćem ili golo. Odrasli su pak u potpunosti zeleni jer većinu vremena provedu u krošnjama drveća.
Nakon što položi jaja ženka ih čuva i zagrijava sve do izvaljivanja. Ona to čini tako da se omota oko njih i steže svoje tijelo koje tada stvara potrebnu toplinu.
LITERATURA
https://www.iucnredlist.org/species/177524/21649845
http://animaldiversity.ummz.umich.edu/accounts/Morelia_viridis/
http://www.eol.org/pages/962816
Jelovnik zoološkog vrta