OGRLIČASTI PEKARI (Pecari tajacu)
SISTEMATIKA
Razred: SISAVCI (Mammalia)
Red: PARNOPRSTAŠI (Artiodactyla)
Porodica: PEKARIJI (Tayassuidae)
RASPROSTRANJENOST
Rasprostranjeni su u centralnoj i južnoj Americi te malim dijelom u jugozapadnom dijelu Sjeverne Amerike
OPIS
Visina u ramenima: 0,3 do 0,5 m
Duljina tijela: 0,8 do 1 m
Težina: 15-25 kg
Krzno im je prosijedo, sivkasto-crno, na obrazima lagano žućkasto te na udovima tamnije. Imaju bjelkasti ovrtanik koji se proteže preko ramena i prsa zbog čega su i nazvani „ogrličasti“ . Dok su mužjaci i ženke sličnih boja i veličine, mladi se razlikuju po žućkasto-smeđem krznu i crnoj pruzi koja im ide niz leđa.
STANIŠTE
Pekariji imaju veliku toleranciju na klimatske uvjete te naseljavaju različita staništa i ekosustave poput tropskih prašuma,šuma, pustinja, šikara, savana, slatkovodnih močvara. Gornja granica njihove rasprostranjenosti u podnožju Anda je 1000 do 1500 m nadmorske visine.
PREHRANA
U prirodi: Hrane se biljem kao i djelovima biljaka , korijenjem, lukovicama, gomoljima, voćem, sjemenkama kao i malim beskralješnjacima i kralješnjacima
U zoo vrtu: kukuruz, kuhani krumpir, cikla, banana, salata
RAZMNOŽAVANJE
Sezona parenja odvija se tijekom cijele godine (vrhunac od studenog do ožujka), a mladi se najčešće rađaju tijekom kišne sezone i u vijeme kada hrane ima u izobilju. Dominantni mužjak oplođuje većinu ženki. Razdoblje gravidnosti traje oko 150 dana , a ženka okoti 1 do 2 mlada. Mladima se mogu približiti jedino starije sestre te one pomažu majci u odgoju i brizi. Spolnu zrelost mužjaci postižu sa 11 mjeseci , a ženke s 8 – 14 mjeseci.
NAČIN ŽIVOTA
Pekariji su vrlo društvene životinje i žive u krdima od 5 do 15 jedinki (zajedno spavaju i jedu). U grupi je najjači mužjak uvijek dominantan, a ostatak se određuje prema veličini. Broj spolova u krdu u prosjeku je 1:1 . Veličina teritorija ovisi o veličini same skupine a teritorij brane na način da ga obilježavaju izlučevinama iz žlijezda koje trljaju uz drveće i kamenje. Miris dorzalne žlijezde služi im i za identifikaciju unutar krda. Teritorij brane podjednako ženke i mužjaci.
GRABEŽLJIVCI
Kojot, jaguar, mlade ugrožavaju velike zmije udavke
ŽIVOTNI VIJEK
U prirodi: oko 20 godina
U zoo vrtu: do 30 godina
UGROŽENOST
IUCN: LC – najmanje zabrinjavajuća vrsta
ZANIMLJIVOSTI
Na sjeveru su pronađeni na područjima gdje temperature dozežu 45 C i gdje je vlaga manja od 6 % a noćne temperature padaju ispod 0 C .S druge strane naseljavaju i tropske šume gdje su temperature oko 27 C sa velikom količinom vlage od oko 80 % .
U nekim područjima ( Arizona,Peru) mogu biti teški i do 40 kg
Imaju slab vid ali jako dobar sluh .
U tropskim šumama pekariji najviše kozumiraju voće (čak 128 vrsta) kao i sjemenke (78 vrsta)
Glasanje im se može podijeliti u 3 kategorije : agresivno, pokorno, upozoravajuće.
LITERATURA
Wilson, D. E., & Mittermeier, R. A. eds. (2011): Handbook of the Mammals of the World Vol. 2. Hoofed Mammals. Lynx Edicions, Barcelona
Jelovnik Zoo vrta
http://www.iucnredlist.org/details/41777/0
http://animaldiversity.ummz.umich.edu/accounts/Pecari_tajacu/
http://a-z-animals.com/animals/collared-peccary/