Pirenejska vodenkrtica spada među najugroženije sisavce u Europi. Endem je Pirenejskog poluotoka. Obitava u Andori, Francuskoj, sjevernoj i središnjoj Španjolskoj te sjevernom Portugalu. Na IUCN-ovu Crvenom popisu ima oznaku ugrožene vrste (EN).

Naša Dijana Beneta, kuratorica za sisavce u Zoološkom vrtu Grada Zagreba, kao jedna od predstavnica Savjetodavne skupine za male sisavce u Europskom udruženju zooloških vrtova i akvarija nedavno je sudjelovala u radionici prekograničnog planiranja i djelovanja za pirenejsku vodenkrticu koju je u Madridu organizirao  Centar za mediteransku suradnju Međunarodnog saveza za očuvanje prirode (IUCN Med) uz potporu Ministarstva zaštite okoliša Španjolske (MITECO-a). Radionicu je vodila Stručna skupina za planiranje očuvanja (CPSG) IUCN-ove Komisije za opstanak vrsta (SSC).

U radionici je sudjelovalo 40 stručnjaka s Pirenejskog poluotoka i šire kako bi razvili transnacionalni plan očuvanja pirenejske vodenkrtice te definirali hitne mjere za sprječavanje izumiranja ove jedinstvene slatkovodne vrste.

Vodenkrtice su mali poluvodeni sisavci koji spadaju u porodicu krtica. Vrsta je izuzetno dobro prilagođena poluvodenom načinu života. Uglavnom živi u brzim planinskim potocima gdje preferira rubove obala koji joj pružaju sklonište. Kako joj je potrebna izrazito čista i voda bogata kisikom gdje lovi svoj glavni plijen, vodene makrobeskralješnjake, smatra se indikatorskom vrstom za zdrave riječne sustave.

Vodenkrticama su glavne prijetnje fragmentacija i izolacija staništa radi izgradnje velikih brana i hidroelektrana, onečišćenje vode te izmjena riječnih obala i njihove prirodne vegetacije. Nestanak lokalnih populacija može biti i posljedica invazivnih stranih vrsta poput američke kune, ali i nedavnog širenja teritorija vidre.

U okviru madridske radionice osnovana je posebna skupina odgovorna za osmišljavanje potencijalnih zaštitarskih uloga za očuvanje pirenejske vodenkrtice pod ljudskom skrbi. Riječ je o izuzetno izazovnoj vrsti za uzgoj izvan divljine. Naime, iako je vrsta držana izvan prirode, pod ljudskom skrbi nikada nije uspješno uzgojena. Nadamo se da ćemo uspješnom uzgoju ove vrste ex-situ doprinijeti svojim znanjem i iskustvom!

Poveznice:

https://small-mammals.org/2025/02/18/transboundary-action-planning-iberian-desman

https://small-mammals.org/2021/12/09/pyrenean-desman-species-now-endangered

El proyecto de conservació de Galemys pyrenaicus y Mustela lutreola ha finalizado con buenos resultados – Adeffa

https://small-mammals.org