Nastavljamo predstavljati životinjske vrste koje možete susresti u gradu!
U Gradu Zagrebu divlje su svinje vrsta divljači koja povremeno dnevno migrira prema lako dostupnim izvorima hrane i vode.
U sušnijim razdobljima godine divlje svinje posjećuju maksimirska jezera, Jarun, Savu te potoke koji prolaze gradom. Kroz urbane prostore divlje svinje najčešće samo prolaze.
Građanima ako primijete divlje svinje ili neku drugu divljač, savjetujemo da ne prilaze životinjama kako se one ne bi osjetile ugroženima. U tim situacijama građani trebaju ostati mirni te ne smiju tjerati divljač. Ako su s kućnim ljubimcima, ljubimce trebaju staviti na povodac te se mirno s njima udaljiti s tog mjesta.
Kako se divlje svinje ne bi hranile otpadom, nužno je zatvarati spremnike za otpad te odgovorno gospodariti otpadom.
Divlje svinje se od domaćih razlikuju prvenstveno u količini dlake po tijelu te čekinjama tamnosmeđe do crne boje koje prekrivaju tijelo. Divlje svinje također su nešto razvijenije u prednjem dijelu tijela. Glava im je mnogo duža nego u domaćih svinja te završava rilom koje je prilagođeno rovanju.
Divlje svinje su svejedi, no iako im većinu prehrane čini hrana biljnog podrijetla kao što su voće, povrće, gljive i žitarice, dio prehrane je životinjskog porijekla. Hrane se kukcima, njihovim ličinkama, sitnim glodavcima, pa čak i strvinama.
Najaktivnije su noću, ali ih se može vidjeti i za dana, ovisno o stupnju uznemiravanja.
Društvene su životinje i drže se zajedno, ali stari veprovi (mužjaci divlje svinje) žive samotnjački. Skupinu predvodi starija glavna krmača (ženka divlje svinje). U skupini su još mlađe krmače i mlađe svinje.
Kako bi se u Zagrebu spriječile štete od divljači, Program zaštite divljači propisuje sljedeće mjere: edukaciju i suradnju s vlasnicima i korisnicima zemljišta u smislu nabavljanja repelenata za odbijanje divljači te njihovu besplatnu raspodjelu vlasnicima i korisnicima zemljišta na njihov zahtjev zbog zaštite usjeva i nasada. Ako primijetite divlje svinje ili štetu koju su nanijele vašoj poljoprivrednoj kulturi, javite se na e-adresu: zastita.divljaci@zoo.hr ili mobitel: 091 230 2224.