AMERIČKA BARSKA KORNJAČA (Terrapene carolina)
SISTEMATIKA
Razred: GMAZOVI (Reptilia)
Red:KORNJAČE (Testudines)
Porodica: SLATKOVODNE KORNJAČE (Emydidae)
RASPROSTRANJENOST
Kanada, Meksiko, SAD.
OPIS
Dužina tijela: 10 – 21 cm
Boja oklopa je tamnosmeđa sa žutim oznakama.
STANIŠTE
Vlažna staništa kao što su vlažne livade, poplavne nizine, vlažni šumski predjeli i slično, a mogu se prilagoditi i životu u sušim područjima, kada ograničavaju svoju aktivnost na kišnu sezonu.
PREHRANA
U prirodi: Mlade kornjače jedu kukce, male mrtve životinje, gujavice i puževe. Kao odrasli jedu biljnu hranu, bobice i gljive.
U zoo vrtu:
RAZMNOŽAVANJE
Parenje se odvija u kolovozu i proljeću i to uvijek nakon kiše. Polaganje jaja se odvija tijekom svibnja i lipnja, kada ženka polaže u pijesak nakupine od 3 do 8 jaja. Inkubacija jaja traje oko 80 dana. Spol mladih ovisi o temperaturi inkubacije. Ako je temperatura inkubacije između 22 i 27˚C, izleći će se mužjaci, a ako je temperatura inkubacije u prosjeku 28˚C, izleći će se ženke.
NAČIN ŽIVOTA
Smatraju se kopnenim životinjama koje mogu i po nekoliko mjeseci bez vode, ali svejedno su jako dobri plivači i često ulaze u vodu. Najaktivnije su ujutro nakon kiše. U sjevernim područjima zimi hiberniraju četiri do pet mjeseci, a u južnijim područjima zimi ne hiberniraju već samo smanjuju svoju aktivnost te se zakapaju u mulj, pod lišće ili u brloge drugih životinja. Tijekom najtoplijih dana zavlače se u mulj. Kada je u opasnosti uvlači glavu pod oklop.
GRABEŽLJIVCI
Mladim kornjačama se hrane rakuni i ptice grabljivice.
ŽIVOTNI VIJEK
U divljini: oko 100 godina
U zoo vrtu: oko 40 godina
UGROŽENOST
IUCN: VU – osjetljiva vrsta
ZANIMLJIVOSTI
Konzumiranjem velikog broja žohara održavaju njihovu populaciju, kako se ne bi previše namnožili.
U sezoni parenja mužjaci prelaze velike udaljenosti kako bi pronašli ženku.
Ženke mogu položiti oplođena jaja i nekoliko godina nakon parenja.
Kada je u opasnosti uvlači glavu pod oklop, s glavom se preklapa i prednji dio trbušnog oklopa čineći „kutiju“ u kojoj je kornjača sigurna pa se zato u engleskom jeziku još naziva „box turtle“ (box – kutija, turtle – kornjača).
LITERATURA
Bonin, F.; Devaux, B.; Dupre, A. (2006): Turtles of the world (English translation). The Johns Hopkins University Press, London Matoničkin, I. i sur. (2005): Životinje – Velika ilustrirana enciklopedija. Mozaik knjiga Zagreb
https://www.iucnredlist.org/search?query=Terrapene%20carolina&searchType=species
http://animaldiversity.ummz.umich.edu/accounts/Terrapene_carolina/
http://genomics.senescence.info/species/query.php?search=Terrapene+carolina
Jelovnik zoološkog vrta