AFRICKI LAV (Panthera leo)
SISTEMATIKA
Razred: SISAVCI (Mammalia)
Red: ZVIJERI (Carnivora)
Porodica: MAČKE (Felidae)
IMENA NAŠIH ŽIVOTINJA
Leo, Ayana , Nyota, Uzuri
RASPROSTRANJENOST
Afrika, južno od Sahare
OPIS
Duljina tijela: 172-250 cm (mužjak) 158-192 cm (ženka)
Duljina repa : 61-100 cm
Visina : 107-123 cm
Težina: 122-192 kg (ženka); 150-225 kg (mužjak)
Imaju kratko, žuto-smeđe krzno sa svjetlijim vratom i prsima. Imaju dugi rep sa čuperkom duže dlake na vrhu repa. Prisutan je spolni dimorfizam, mužjaci za razliku od ženki imaju grivu. Griva počinje rasti u 3. godini života.
STANIŠTE
Uglavnom savana,obronci planina i polu pustinje.
PREHRANA
U prirodi: krupni biljojedi, uglavnom zebre i antilope
U zoo vrtu: goveđe ili svinjsko meso s kostima, kunići, perad
RAZMNOŽAVANJE
Lavovi su poligamne životinje. Razdoblje gravidnosti traje oko 110 dana i ženka okoti od 1 do 6 mladunaca koji teže 1 do 5 kg. Ženka svoje mladunce čuva i skriva od čopora prvih 4 do 8 tjedana njihovog života. Mladi 11 dana nakon okota otvaraju oči, hodati mogu nakon 15 dana, a trčati nakon mjesec dana starosti. Ženka vodi brigu o mladima, ali joj često i ostale ženke iz čopora mogu pomoći u slučaju da i one same imaju jednako stare mladunce. Ženka odgaja mladunce 7 do 10 mjeseci no oni ostaju ovisni o čoporu do 20 mjeseci starosti. Mužjaci postaju spolno zreli u dobi od 26 mjeseci no priliku za parenje dobiju tek u petoj godini. Ženke prve mladunce okote u dobi od 3,5 godine i mogu se pariti sve do 15. godine.
NAČIN ŽIVOTA
Žive u grupama od 2 do 40 jedinki koje nazivamo čoporom. Osnovu čopora čine srodne ženke koje obitavaju u teritoriju svoje majke. Teritorij može zauzimati površinu od 20 do 400 km2 . U čoporu je prisutan jedan, a ponekad i dva mužjaka. Svakih nekoliko godina novi mladi mužjak otjera starijeg i preuzima čopor. Ostali mužjaci žive samotnjački i nomadski. U lovu sudjeluje više članova čopora, ali plijen ubija samo jedan.
GRABEŽLJIVCI
čovjek
ŽIVOTNI VIJEK
U prirodi: do 18 godina
U zoo vrtu: do 30 godina
UGROŽENOST
IUCN: VU – osjetljiva vrsta
ZANIMLJIVOSTI
Novopridošli mužjak u čoporu ponekad ubije mladunce svojeg prethodnika.
Rika lava može se čuti i do 5 kilometara udaljenosti .
U Indiji živi azijski lav (Panthera leo persica) i na rubu je izumiranja. Manje od 200 jedinki živi samo u jednom nacionalnom parku (Gir forest).
GNK Dinamo je ponosni pokrovivitelj afričkih lavova
LITERATURA
Wilson, D. E., & Mittermeier, R. A. eds. (2009): Handbook of the Mammals of the World Vol. 1. Carnivores. Lynx Edicions, Barcelona
Jelovnik Zoo vrta