CRNA UDOVICA (Latrodectus tredecimguttatus)
SISTEMATIKA
Razred: paučnjaci (Arachnica)
Red: pauci (Araneae)
Porodica: udovice (Theridiidae)
RASPROSTRANJENOST
Crna udovica nastanjuje sjever Afrike, južni dio Europe i Azije. U Hrvatskoj je prisutna u Istri, Primorju, nekim otocima i Dalmaciji.
OPIS
Duljina tijela: 7 – 15 mm ženka; 4 – 7 mm mužjak
Na zatku imaju pjege, po kojima je ova vrsta prepoznatljiva. Jedinke se razlikuju po obliku i rasporedu pjega, a one se mijenjaju i s obzirom na dob. Tako su pjege mladih pauka bijele, a s vremenom se počinje u sredini pjege pojavljivati narančasta mrlja koja se postupno širi i postaje sve tamnija. Kod ženki one pocrvene u potpunosti, dok kod mužjaka oko svake ostane bijeli obrub. Osim toga, spolni dimorfizam (razlika u izgledu između mužjaka i ženki) se očituje i u veličini, pa je tako mužjak puno manji, svega 4 do 7 mm, dok ženka može narasti od 7 do 15 mm.
STANIŠTE
Stijene, kamenjari i suha vegetacija.
PREHRANA
u prirodi: kukci, pauci
u Zoo vrtu: kukci
RAZMNOŽAVANJE
Ovo su solitarne životinje, a mužjak i ženka se susreću samo kako bi se parili. Nakon toga, ženka crne udovice polaže otprilike 200 jaja. Jaja se inkubiraju oko 20 dana u malenoj okrugloj tvorbi koja je pričvršćena za majčinu mrežu. Nakon izlijeganja, mladi pauci ostaju u čahuri do mjesec dana.
NAČIN ŽIVOTA:
Crne udovice koriste tvar nalik svili za tkanje zamršenih mreža, obično blizu tla na natkrivenim ili tamnim mjestima ili ispod trupaca. Ženka visi naopako u mreži čekajući svoj plijen, ističući svoje jarke oznake kao upozorenje potencijalnim grabežljivcima. Pauk osjeća vibracije svoje mreže, a nakon što se plijen uhvati u mrežu, crna udovica ubrizgava žrtvi otrov, paralizirajući ju.
GRABEŽLJIVCI:
Ptice i drugi pauci.
ŽIVOTNI VIJEK
u prirodi: 1.5 godina
u Zoo vrtu: nepoznato
UGROŽENOST:
NE – nije procijenjena vrsta.
ZANIMLJIVOSTI:
Zbog svog jakog otrova spada među najotrovnije pauke.
Crna udovica, kao i drugi člankonošci, ima hitinsku kutikulu koja sprječava kontinuirani rast, pa se stoga moraju presvlačiti.
Vrhovi nogu crne udovice prekriveni su masnom tvari koja sprječava da se crna udovica uhvati u vlastitu mrežu.
Poslije parenja ženka obično ubija mužjaka (odatle pauku i ime).
LITERATURA
Habdija, I., Primc Habdija, B., Radanović, I., Špoljar, M., Matoničkin Kepčija, R., Vujčić Karlo S, Miliša, M., Ostojić, A., Sertić Perić, M., 2011. Protista – Protozoa Metazoa – Invertebrata Strukture i funkcije. ALFA, Zagreb, pp. 306-311.