BRDSKI KLOKAN (Osphranter robustus)

SISTEMATIKA

Razred: sisavci (Mammalia)

Red: klokani i srodnici (Diprotodontia)

Porodica: klokani (Macropodidae)

 

RASPROSTRANJENOST
Australija.  

 

OPIS

Duljina tijela: 57 – 108 cm

Težina tijela: 28 – 60 kg

Rep: 55 – 90 cm

Ovo su tobolčari čija boja dlake varira od svijetlo sive do crne. Mužjaci su puno veći i teži od ženki. U usporedbi s drugim vrstama istog roda, brdski klokani imaju kraći i širi trup i kraće udove. Pretpostavlja se da je to prilagodba kamenitom terenu, na kojem žive.

 

STANIŠTE

Vrsta se nalazi u različitim staništima, obično sa strmim liticama, stjenovitim brdima, prevjesima i špiljama koje pružaju sklonište tijekom razdoblja visokih temperatura. Također se skriva u gustom grmlju oko potoka.

 

PREHRANA
u prirodi: trave i lišće

u Zoo vrtu: livadni miks, brst

 

RAZMNOŽAVANJE

Brdski klokani se razmnožavaju tijekom cijele godine. Kako bi privukli partnericu, mužjaci pokazuju svoju dominaciju nad drugim mužjacima čestim borbama. Glavni način iskazivanja dominacije ili obrane ženki jest pokretanje “boksačkih mečeva” u kojima se dva mužjaka bore dok se jedan ne preda. Interval parenja ovisi o mladuncu u ženkinom tobolcu. Stariji mladunac mora napustiti tobolac, prije nego mlađi potomak uđe u isti. Prosječno trajanje trudnoće kod ove vrste je 36 dana (raspon od 30 do 38), a mladi sišu do 17 mjeseci starosti. Nakon ročenja, izrazito sitni mladunac, penje se u majčin tobolac, gdje se hrani i raste te ondje ostaje zaštićen do šestog mjeseca života. Nakon toga počinje izlaziti iz tobolca, ali se vraća. U otprilike 9. mjesecu života mladunca, majka mu više ne dopušta da se vrati u tobolac. Nakon otprilike 20 mjeseci, mladi su potpuno neovisni i više se ne oslanjaju na roditelja za nabavu hrane. U toj dobi njihov odnos s ocem obično slabi, ali njihov odnos s majkom ostaje jak. Ženke dosežu spolnu zrelost s 14 mjeseci, a mužjaci kasnije, u dobi od 18 mjeseci.

 

NAČIN ŽIVOTA:

Brdski klokani kreću se skačući na svojim snažnim stražnjim nogama. Mužjaci ponekad međusobno komuniciraju „boksajući“ se jedni s drugima. Mužjaci uglavnom koriste svoja snažna stopala za udaranje nogama dok jedan natjecatelj ne izgubi. Mužjaci na ovaj način pokazuju dominaciju kako bi održali društvenu hijerarhiju ili dobili pristup ženkama za parenje.

Brdski klokani su biljojedi. Prehrana u prirodi sastoji se od mekanih trava i grmlja. Cijela se ispaša odvija ponajviše unutar matičnog područja. U okrugu Pilbara na sjeverozapadu Australije količina oborina je niska, što rezultira siromašnim tlom i manje bujnom vegetacijom. Ipak, velik broj ovčjih (Ovis aries) pašnjaka u ovoj regiji povećava uspješnost brdskih klokana. Osim toga, njihova sposobnost očuvanja vode omogućuje im preživljavanje u surovim uvjetima. Ove životinje mogu živjeti i do dva tjedna bez pijenja vode, preživljavajući od vode metabolizirane iz biljaka koje konzumiraju.

 

ŽIVOTNI VIJEK
u prirodi: 20 godina

u Zoo vrtu: 20 godina

 

PREDATORI

Lisica.

 

ZANIMLJIVOSTI:

Mladunče brdskog klokana pri rođenju teži manje od grama!

Ove životinje mogu živjeti i do dva tjedna bez vode, umjesto toga koriste vodu koju metaboliziraju iz biljaka koje jedu.

 

LITERATURA

Clancy, T. F. and Croft, D. B. 2008. Common Wallaroo, Macropus robustus. In: S. Van Dyck and R. Strahan (eds), The mammals of Australia. Third Edition, pp. 346-348. Reed New Holland, Sydney, Australia.

Ealey, E., P. Bentley, A. Main. 1965. Studies on water metabolism of the hill kangaroo, Macropus robustus (Gould), in northwest Australia. Ecology, 46/4: 473-479.

Ellis, M., Menkhorst, P., Van Weenen, J., Burbidge, A.A., Copley, P., Denny, M.J.S., Zichy-Woinarski, J.C., Mawson, P. & Morris, K. 2019. Macropus robustusThe IUCN Red List of Threatened Species 2019: e.T40565A21953431. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2019-1.RLTS.T40565A21953431.en. Accessed on 09 July 2025.

Jelovnik Zoo vrta.