PRUGASTI SMRDLJIVAC (Mephitis mephitis)
SISTEMATIKA
Razred: sisavci (Mammalia)
Red: zvijeri (Carnivora)
Porodica: tvorovi (Mephitidae)
RASPROSTRANJENOST
Ova je vrsta rasprostranjena većim dijelom Sjeverne Amerike. Također se prostiru preko dijela sjevernog Meksika.
OPIS
Duljina tijela: 17 – 40 cm
Težina tijela: 0.6 – 4.1 kg
Duljina repa: do pola duljine tijela
Otprilike su veličine kućne mačke, s malom, trokutastom glavom. Uobičajene boje krzna su crna i bijela, no u prirodi su viđeni i smrdljivci sa smeđim i crvenkastim krznom. Tjeme je bijele boje i od njega se proteže bijela dlaka u obliku slova „V“. Pruga bijele dlake vidljiva je i od čela. Između očiju do njuške. Ipak, boja krzna može varirati od potpuno crne do potpuno bijele (to nije albino varijacija). Noge su kratke s pet prstiju na svakoj šapi, a stopala su plantigradna, odnosno pri hodu je oslonac na cijelom stopalu. Kandže su veće na prednjim nogama. Ne postoji izraženi spolni dimorfizam, osim što su mužjaci u prosjeku malo veći od ženki.
STANIŠTE
Stanište ove vrste uključuje šume, šumovite gudure i travnate ravnice. Također se mogu pronaći i u obalnim područjima, prigradskim četvrtima i urbanim sredinama. U prosjeku se nalazi na nadmorskim visinama do 1.800 m.
PREHRANA
u prirodi: svejed oportunist – kukci i drugi beskralješnjaci, mali kralješnjaci (ptice, sisavci, vodozemci, gmazovi, riba), ptičja jaja, strvina, plodovi.
u Zoo vrtu: batata, koraba, mrkva i drugo korjenasto povrće, kruška, bobičasto voće, orašasti plodovi, suho voće, žitarice, slatkovodna riba, kukci, jaja, pilići, miševi, govedina.
RAZMNOŽAVANJE
Pare se tijekom veljače i ožujka, a ženka je gravidna između 59 i 77 dana. Iako u jednom leglu može biti i do 12 mladih, najčešće ih je između pet i sedam. U normalnim situacijama, ženke se pare samo jednom godišnje, a mužjaci se pare s više ženki tijekom sezone. Ženke nakon toga više nemaju doticaja, a čak pokazuju i agresiju prema njima. Mladunci dolaze na svijet bespomoćni, gluhi, slijepi i bez krzna, ali uzorci se na tijelu već vide. Mladunci ne otvaraju oči do otprilike trećeg tjedna starosti, a sišu prvih 6 – 8 tjedana života. Tada uče tražiti hranu i loviti prateći majku. Mladunci se oslanjaju na zaštitu svoje majke, a tijekom tog vremena ona će pokazivati izrazito obrambeno ponašanje. Muška mladunčad osamostaljuje se do srpnja ili kolovoza, dok mlade ženkice mogu ostati s majkom do sljedećeg proljeća. I mužjaci i ženke postaju spolno zreli do kraja prve godine, u prosjeku oko desetog mjeseca starosti.
NAČIN ŽIVOTA:
Aktivni su u sumrak i noću. U sjevernim krajevima tijekom hladnih zima ulaze u torpor, odnosno stanje smanjene aktivnosti koje uključuje nižu tjelesnu temperaturu, usporeni ritam disanja i otkucaja srca te sporiji metabolizam.
Prugasti smrdljivci su svejedi i oportunisti te prilagođavaju prehranu situaciji. Tijekom toplijih proljetnih i ljetnih sezona prvenstveno su kukcojedi, poznati po tome što se hrane raznim skakavcima, cvrčcima, kornjašima, ličinkama i zadružnim kukcima poput pčela. Mal sisavce poput voluharica, kao i jaja i mladunčad ptica koje se gnijezde na tlu obično konzumiraju tijekom zimskog razdoblja. Također jede vodozemce, gmazove, strvine i ribu. Iako je do 80-90% njegove prehrane životinjskog podrijetla, poznato je da se hrani biljnom tvari u sezoni. To uključuje kukuruz, plodove.
GRABEŽLJIVCI:
Pume, risovi, kojoti, lisice, jazavci, orlovi, sjevernoameričke velike ušare.
ŽIVOTNI VIJEK
u prirodi: 7 godina.
u Zoo vrtu: 10 godina.
UGROŽENOST:
LC – najmanje zabrinjavajuća vrsta.
ZANIMLJIVOSTI:
Članovi porodice Mephitidae poznati su po tome što imaju povećane analne mirisne žlijezde. Ove žlijezde sadrže jak, žućkasti mošus, koji se može ispustiti kroz anus u obliku tekućine, a raspršuje se do 6 metara u daljinu. Ta tekućina djeluje nadražujuće na osjetila i dokumentirano je da uzrokuje mučninu, intenzivnu bol i privremenu sljepoću.
Ako mu se približi opasnost, M. mephitis će pokušati pobjeći. Ako to ne uspije, suočit će se s protivnikom izvijajući leđa i podižući rep, a zatim će gaziti tlo prednjim nogama kao upozorenje. Nakon toga slijedi prskanje.
Mladunci mogu prskati kad su stari tjedan dana, no tada je to više plin nego tekućina.
LITERATURA
Helgen, K. & Reid, F. 2016. Mephitis mephitis. The IUCN Red List of Threatened Species 2016: e.T41635A45211301. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41635A45211301.en. Accessed on 07 November 2024.
Kiiskila, J. 2014. “Mephitis mephitis” (On-line), Animal Diversity Web. Accessed November 07, 2024 at https://animaldiversity.org/accounts/Mephitis_mephitis/
Willson, Mittermieier. Handbook of the Mammals of the World Volume 1: Carnivores. 2009. Published by Lynx Edicions in association with Conservation International and IUCN Foreword by Russell A. Mittermeier Introduction to the Class Mammalia by Don E. Wilson