ŠRILANKANSKI PITON (Python molurus)
SISTEMATIKA
Razred: gmazovi (Reptilia)
Red: ljuskaši (Squamata)
Porodica: Pythonidae
RASPROSTRANJENOST
Vrsta je rasprostranjena u Aziji. Može biti prisutna najsjevernije do Sichuan provincije te najjužnije na otoku Borneu.
OPIS
Duljina tijela: 6,4 m
Težina tijela: 91 kg
Cijelom dužinom tijela se protežu pravokutne mozaične šare na svijetloj krem boji kože. Mužjaci i ženke se razlikuju međusobno po veličini gdje su ženke veće i teže od mužjaka.
STANIŠTE
Nastanjuju raznolike tipove staništa: od kišnih šuma, riječnih dolina, šikara preko travnatih i močvarnih staništa do polustjenovitih podnožja. Obično nastanjuju područja koja imaju dovoljno zaštite i pokrova te neki izvor vode.
PREHRANA
u prirodi: uglavnom mali glodavci, ali i drugi manji sisavci te rjeđe ptice, vodozemci i gmazovi
u Zoo vrtu: glodavci i mali kunići
RAZMNOŽAVANJE
Vrsta doseže spolnu zrelost između dvije i tri godine starosti pod uvjetom da je zadovoljena odgovarajuća tjelesna težina. Parenje obično traje između pet i trideset minuta, a nakon tri do četiri mjeseca kasnije ženka će položiti i do 100 jaja. Nakon što položi jaja, ženka se omota oko njih i počinje inkubacija koja traje dva do tri mjeseca.
NAČIN ŽIVOTA:
Vrsta živi samotnjačkim životom i samo u sezoni parenja se mogu zateći u paru. Kretat će se samo u slučaju kada se osjete u opasnosti ili kada nema dovoljno plijena na njihovom području rasprostranjenosti. Uglavnom su na tlu, ali mogu se nekada popeti i na drveće. Dobri su plivači pa ih se tako može pronaći i u vodi gdje mogu roniti i do 30 minuta nakon čega izlaze na površinu po zrak.
GRABEŽLJIVCI:
/
ŽIVOTNI VIJEK:
u prirodi: nema podataka
u Zoo vrtu: do 16 godina
UGROŽENOST:
NT – gotovo ugrožena
ZANIMLJIVOSTI:
Tijekom inkubacije, ženka koristi kontrakcije mišića kako bi njezino tijelo vibriralo i tako podigla svoju tjelesnu temperaturu i zagrijala jaja.
LITERATURA: