PUSTINJSKI JEŽ (Paraechinus aethiopicus)

SISTEMATIKA

Razred: sisavci (Mammalia)

Red: kukcojedi (Eulipotyphla)

Porodica: ježevi (Erinaceidae)

 

RASPROSTRANJENOST
Ova vrsta je široko rasprostranjena u Sahari i na Bliskom istoku. U Africi je rasprostranjena od Mauritanije, Zapadne Sahare i Maroka na zapadu, do Egipta, Sudana, Eritreje i Etiopije na istoku. Također, rasprostranjena je u Siriji, Izraelu, Jordanu, Iraku i marginalno u Iranu, te na većem dijelu Arapskog poluotoka.

 

OPIS

Duljina tijela: 13 – 24 cm

Težina tijela: 285 – 700 g

Duljina repa: 1 – 3 cm

 

Uši ovog ježa su velike (2,3 – 5,8 cm), tamno obojene, kao i njuška i lice. Krzno od očiju i obraza prema ušima, kao i cijela trbušna strana, je bijele boje. Bodlje su crne s bijelom bazom. Tamno obojene noge su dugačke i omogućuju ovoj životinji brz hod. Zabilježeno je kako mogu održati brzinu od 10 km/h i do pet minuta.

 

STANIŠTE

Vrsta je rasprostranjena u suhim pustinjama i stepama. Favorizira područja gdje je hrana lakše dostupna, kao što su oaze i suha riječna korita s vegetacijom.

 

PREHRANA
u prirodi: kukci, škorpioni i drugi beskralješnjaci, te jaja i mali kralješnjaci – gušteri, žabe, zmije i ptice koje se gnijezde na tlu.

u Zoo vrtu: ličinke kukaca, mješavina za kukcojede, specijalizirana hrana za ježeve.

 

RAZMNOŽAVANJE

Ženke mogu imati i do četiri legla svake godine, a  najčešća su legla u veljači i ožujku i srpnju. Gnijezdi se u nakupinama bilja ili koristi rupe ispod grmlja ili među kamenjem. Graviditet traje između 34 i 46 dana, a u svakom leglu je do sedam mladunaca koji pri rođenju teže tek devet grama. Mladunci oči otvaraju kada su stari tri tjedna, između 38. i 44. dana počinju jesti krutu hranu, a između 40. i 58. dana starosti prestaju sisati.

 

NAČIN ŽIVOTA:

Ovi su ježevi solitarne životinje, aktivne noću. Kopaju jazbine s mnogo izlaza. Zimi, kada su noći hladne, a hrane ima manje. Ulaze u stanje koje se naziva torpor. To je stanje smanjenje fizičke aktivnosti, često je tjelesna temperatura smanjena kao i metabolizam. Ipak, životinja svakih nekoliko dana izlazi iz jazbine kako bi se hranila. Ovoj vrsti, kao i drugim ježevima, bodlje su glavni alat za bijeg od grabežljivaca. Glavu privlači trbuhu te tijelom formira loptu. Time potencijalnom grabežljivcu izlaže samo svoje bodlje.

 

GRABEŽLJIVCI:

Ptice grabljivice.

 

ŽIVOTNI VIJEK
u prirodi: 3 – 4 godine

u Zoo vrtu: 6 – 10 godina

 

UGROŽENOST:

LC – najmanje zabrinjavajuća vrsta.

 

ZANIMLJIVOSTI:

P. aethiopicus, kao i drugi ježevi, ima visoku toleranciju na otrove zmija.

Mladunci se rađaju s bodljama, ali za vrijeme okota one su ispod kože.

U Alžiru ljudi jedu ovu vrstu. S druge strane, u dijelu Somalije ježeve smatraju zvijezdama koje su pale s nebesa te ih se ne smije ozlijediti. 

 

LITERATURA

Russell A. Mittermeier, Don E. Wilson (2018.): Handbook of the Mammals of the World – Volume 8. Lynx Edicions in association with Conservation International and IUCN

Hutterer, R. 2016. Paraechinus aethiopicusThe IUCN Red List of Threatened Species 2016: e.T40606A22326233. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2016-2.RLTS.T40606A22326233.en. Accessed on 11 September 2024.

Hall, D. 2002. “Paraechinus aethiopicus” (On-line), Animal Diversity Web. Accessed September 11, 2024 at https://animaldiversity.org/accounts/Paraechinus_aethiopicus/

Jelovnik Zoo vrta.