AKSOLOTL (Ambystoma mexicanum)

SISTEMATIKA

Razred: vodozemci (Amphibia)

Red:  repaši (Caudata)

Porodica: Ambystomatidae

 

RASPROSTRANJENOST
Meksiko – jezera Chalco, Xochimilco i Chapultepec.

 

OPIS

Duljina tijela: 10 – 30 cm

Prosječna duljina odrasle jedinke je dvadesetak cm, što uključuje i rep, a može narasti i do 30 cm. Divlji tip ove vrste je tamno sive boje, no boja varira od potpuno svijetle, odnosno bijele i žute do crne. Kod odraslih jedinki jasno se mogu razaznati spolovi. Kod mužjaka se primjećuje uvećana kloaka (analni otvor). Osim toga, ženke imaju zaobljenija, punašnija tijela. Najuočljivija značajka ove vrste svakako su vanjske škrge koje, za razliku od većine drugih vodozemaca, aksolotl vrsta zadržava cijeli život.

STANIŠTE

Duboka jezera te kanali s bujnom vegetacijom.

 

PREHRANA
u prirodi: mekušci, riba, kukci i drugi člankonošci te vodozemci, uključujući i pripadnike vlastite vrste.

u Zoo vrtuchironomus, pastrva, gujavice, specijalizirana hrana za aksolotle.

 

RAZMNOŽAVANJE

U prirodi se razmnožavanje odvija u periodu od ožujka do lipnja. Udvaranje kod ove vrste počinje međusobnim dodirivanjem područja kloake, te se jedinke kreću u krug, što podsjeća na ples. Mužjak se zatim odmiče, pri čemu su vidljive kretnje repom, a ženka ga slijedi. Mužjak polaže spermatofore, koje ženka preuzima.  Ženka u vodi polaže 100 do 300 jaja te ih odlaže na čvrstu podlogu, kamenje ili biljke. Svako jaje se polaže zasebno. Mladunci se izliježu nakon 10 do 14 dana te su odmah sposobni za samostalni život.

 

NAČIN ŽIVOTA:

Ovo je u potpunosti akvatična vrsta, što znači da ni u jednom stadiju života ne izlazi na kopno, što je uobičajeno za vodozemce. Vrsta je solitarna te, osim u vrijeme razmnožavanja, nema komunikacije među jedinkama. Aktivnost nije vezana uz doba dana.

GRABEŽLJIVCI:

Pripadnici iste vrste te velike ribe koje su naknadno unesene u stanište.

 

ŽIVOTNI VIJEK
u prirodi:
nema informacija

u Zoo vrtu: 10 godina

 

UGROŽENOST:

CR – kritično ugrožena vrsta.

 

ZANIMLJIVOSTI:

Glavnu prijetnju ovoj vrsti predstavlja gubitak staništa, koje je danas gotovo nestalo.

Kod aksolotla vidimo primjer neotenije – pojavu postizanja spolne zrelosti na stupnju ličinke, koja se tada može i razmnožavati. Tako ova vrsta trajno zadržava značajke ličinačkog stadija – vanjske škrge i repnu peraju.

Zastoj u razvoju ove vrste nastaje zbog pomanjkanja hormona štitne žlijezde (tiroksina) – u prirodi se tako aksolotl ne preobražava u odraslu jedinku, ali se uvođenjem tiroksina u tijelo aksolotla postiže se njegova potpuna preobrazba.

Ova je vrsta u svom prirodnom staništu bila vršni predator, a plijen joj je sve što može uhvatiti i što stane u usta. Naknadno su u jezera koja su bila staništa ovog vodozemca unesene velike ribe – šaran i talpija, čime je i aksolotl postao plijen.

Nekada je ova životinja bila delikatesa u Meksiku, a danas je zaštićena vrsta.

 

 

LITERATURA

IUCN SSC Amphibian Specialist Group. 2020. Ambystoma mexicanumThe IUCN Red List of Threatened Species 2020: e.T1095A53947343. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2020-3.RLTS.T1095A53947343.en. Accessed on 26 June 2024.

Majchrzak, A. 2004. “Ambystoma mexicanum” (On-line), Animal Diversity Web. Accessed June 26, 2024 at https://animaldiversity.org/accounts/Ambystoma_mexicanum/

neotenija. Hrvatska enciklopedijamrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 27.6.2024. <https://www.enciklopedija.hr/clanak/neotenija>.

 

 

Jelovnik Zoo vrta