DIJAMANTNA ČEGRTUŠA (Crotalus atrox)

SISTEMATIKA

Razred: gmazovi (Reptilia)

Red:  ljuskaši (Squamata)

Porodica: ljutice (Viperidae)

 

RASPROSTRANJENOST
Sjeverna Amerika

 

OPIS

Duljina tijela: 1 – 1,2 m

Težina tijela: 6,7 kg

Boja zmije varira od žute pa do sive ili crvene s istaknutim uzorkom zbog kojeg se naziva „dijamantna“. Dijamantni uzorak je tamne boje s bijelim obrubom. Tijelo ove zmije je debeljuškasto rep kratak, a glava široka i trokutasta. Ova vrsta ima duge, cjevaste očnjake, koji su karakteristični za zmije otrovnice.

 

 

STANIŠTE

Sušna i polusušna područja.

PREHRANA
u prirodi: mali sisavci, ptice, ponekad drugi gmazovi i vodozemci.  

u Zoo vrtu: štakori.

 

RAZMNOŽAVANJE

Spolno zrela postaje s tri godine starosti. Parenje se događa tijekom proljeća. Vrsta je ovoviviparna – ženka nosi jaja unutar svoga tijela oko 167 dana, te se rađa 10 do 20 mladunaca koji neposredno prije rođenja probijaju jajnu opnu i izlaze iz jaja. Mladunci ostaju uz majku tek nekoliko sati, najviše dan i zatim odlaze u potragu za hranom. Postotak preživljavanja prve zime je malen zbog nedostatka hrane, niskih temperatura i predatora. Jedinke koje prežive prvu godinu, mogu doživjeti i do 25 godina. 

 

NAČIN ŽIVOTA:

Ovo je agresivna i lako razdražljiva vrsta. Prijeteći položaj zauzima tako da  lagano spljošti tijelo, smota ga u spiralu, prednji dio tijela odiže od tla i oblikuje njime slovo S. U isto vrijeme drži rep podignut i zvecka njime. Ujesen traže mjesto za hibernaciju. U toplijim staništima su mjesta prilično improvizirana, nalaze se u pukotinama stijena ili prikladnim rupama. U hladnijim staništima, kao što su prerijski travnjaci, koriste rupe i tunele sisavaca koji kopaju jame, posebno prerijskih pasa.

 

GRABEŽLJIVCI:

Jastrebovi, orlovi, kukavice trkačice, divlji purani.

 

ŽIVOTNI VIJEK
u prirodi: 22 godine

u Zoo vrtu: 25,8 godina

 

UGROŽENOST:

LC – najmanje zabrinjavajuća vrsta.

 

ZANIMLJIVOSTI:

Ova prvenstveno kopnena zmija ponekad se penje u krošnje ili ulazi u vodu.

Dijamantna čegrtuša jedna je od najotrovnijih zmija u Sjedinjenim Američkim Državama i uzrokuje više smrtnih slučajeva od bilo koje druge zmije na području SAD-a .

Čegrtaljka na kraju repa služi za upozoravanje neprijatelja.

Čegrtuše su naziv dobile po čegrtaljki na kraju repa. Svaka karika čegrtaljke ostatak je svlaka; kako se zmija presvlači (skida staru ljusku), posljednja ljuska olabavi, ali ne otpadne.

Čegrtaljkom mogu zatresti i do 60 puta u sekundi.

Zubi često ostaju unutar plijena, ali ih 2 do 4 puta godišnje zamijene rezervni zubi. Mišići koji okružuju otrovne žlijezde kontroliraju količinu otpuštenog otrova, kao i protok otrova do očnjaka.

 

 

LITERATURA

Frost, D.R., Hammerson, G.A. & Santos-Barrera, G. 2007. Crotalus atroxThe IUCN Red List of Threatened Species 2007: e.T64311A12763519. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2007.RLTS.T64311A12763519.en. Accessed on 29 April 2024.

Hall, D. The Ultimate Guide to Snake and Reptiles. Grange books. 2004.

O’Shea, M., Halliday, T. Reptiles and Amphibians. Dorling Kindersley Handbooks. London. 2001.

Ingmarsson, L. 2002. “Crotalus atrox” (On-line), Animal Diversity Web. Accessed April 30, 2024 at https://animaldiversity.org/accounts/Crotalus_atrox/

Jelovnik Zoo vrta