ZELENA ŠUMSKA LJUTICA (Atheris squamigera)

SISTEMATIKA

Razred: gmazovi (Reptilia)

Red:  ljuskaši (Squamata)

Porodica: ljutice (Viperidae)

 

RASPROSTRANJENOST
Središnja Afrika.  

 

OPIS

Duljina tijela: 50 – 79,9 cm

Ženke su obično veće od mužjaka, prosječne su dužine oko 72 cm. Prosječna dužina mužjaka je 65,7 cm. Glava je šira od vrata i trokutastog oblika. Jedna od najistaknutijih značajki ove vrste su istaknute ljuske na dorzalnoj strani. Najčešće je žuto-zelene boje, što pomaže kod prikrivanja u prirodnom staništu. U usporedbi s drugim zmijama, zelena šumska ljutica ima relativno velike oči, a zjenice su uspravne.

 

STANIŠTE

Šume

PREHRANA
u prirodi: mali sisavci, gušteri, zmije, žabe.

u Zoo vrtu: miševi.

 

RAZMNOŽAVANJE

Razmnožava se jednom godišnje, obično tijekom kišne sezone, a parenje se odvija noću. Ovoviviparna je vrsta, ženka nosi mlade oko dva mjeseca, a  rađa sedam do devet mladunaca. Ovoviviparnost je pojava gdje majka jaja zadržava unutar tijela za čitavo vrijeme razvitka, a mladunci se izlegnu odmah nakon polaganja jajeta. Odmah po rođenju, majka mladunce napušta, a oni već otrovni i u potpunosti spremni za samostalan život.

 

NAČIN ŽIVOTA:

Ovo je arborealna, noćno aktivna vrsta. Danju obitava na granama drveća, dok noću lovi na tlu. Kako lovi iz zasjede, puno vremena provodi čekajući potencijalni plijen da dođe u neposrednu okolinu. Kada je plijen u dometu, ova zmija napada vrlo brzo. Solitarna je vrsta, a s drugim jedinkama svoje vrste vrijeme provodi samo u doba parenja.

 

GRABEŽLJIVCI:

Druge zmije.

 

ŽIVOTNI VIJEK
u prirodi: nema informacija

u Zoo vrtu: nema informacija

 

UGROŽENOST:

LC – najmanje zabrinjavajuća vrsta.

ZANIMLJIVOSTI:

Kako bi izbjegle predatore, ove zmije se oslanjaju na iste mehanizme kao i za lov – na svoju kamuflažu u prostoru.

Kako bi privukli potencijalne partnerice, mužjaci izvode niz različitih pokreta, uključujući mahanje repom, trljanje, grizenje i ritmičke pokrete tijela.

Zelena šumska ljutica nema jamičaste organe kojima se detektiraju toplokrvni organizmi, koji su prisutni kod mnogih drugih vrsta ljutica. Umjesto toga, oslanja se na osjetila vida, njuha i dodira kako bi uhvatila plijen. 

 

 

LITERATURA

Chirio, L., Branch, W.R., Wagner, P., LeBreton, M., Zassi-Boulou, A.-G., Kusamba, C., Chippaux, J.-P. & Gonwouo, N.L. 2021. Atheris squamigeraThe IUCN Red List of Threatened Species 2021: e.T13300876A13300887. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2021-3.RLTS.T13300876A13300887.en. Accessed on 25 April 2024.

Berces, M. and P. Moore 2011. “Atheris squamigera” (On-line), Animal Diversity Web. Accessed April 25, 2024 at https://animaldiversity.org/accounts/Atheris_squamigera/

Jelovnik Zoo vrta