DABAR (Castor fiber)
SISTEMATIKA
Razred: SISAVCI (Mammalia)
Red: GLODAVCI (Rodentia)
Porodica: DABROVI (Castoridae)
RASPROSTRANJENOST
Europa i Azija
OPIS
Dužina tijela: 89-90 cm
Dužina repa: 20-30 cm
Težina: oko 30 kg ( rijetko i do 40kg)
Najveći europski glodavac robusnog, zdepastog tijela. Noge su mu kratke i vrlo snažne te imaju po pet prstiju. Prsti na prednjim nogama imaju velike nokte dok su na stražnjim nogama spojeni plivaćom kožicom. Rep je širok oko 20 cm, u korijenu je okrugao a na kraju je spljošten te je prekriven sitnim ljuskicama. Boja dlake sa gornje strane varira od smeđih do sivosmeđih nijansi dok je s donje strane svjetlija. Zubi i snažne čeljusti omogućuju mu grizenje drva te rušenje stabala,a sjekutići su s prednje strane prekriveni narančastim slojem cakline. Ukupno ima 20 zuba.
STANIŠTE
Vodotoci i vodene površine obrasle močvarnom vegetacijom zeljastih i drvenastih vrsta . Glavni uvijet staništa je stalna i duboka razina vode ( minimalno 30ak cm )
PREHRANA
U prirodi: biljojed – hrani se raznim sočnim i zeljastim biljem koje nalazi u vodi ili neposredno na obali
U zoo vrtu: korijenasto povrće ,voće, sijeno, svježa trava, brst, peleti
RAZMNOŽAVANJE
Dabrovi se pare jednom godišnje, a parenje se odvija od siječnja do ožujka u vodi ili jazbini. Gestacija traje 100-110 dana tako da mladunci na svijet dolaze u proljeće ili rano ljeto. Broj mladunaca po okotu je najčešće 2 (može biti do 6) . Spolno zreli i samostalni postaju sa 2-3 godine starosti. Dabrovi su monogamni što znači da imaju samo jednog partnera.
NAČIN ŽIVOTA
Dabrovi žive u skupinama od 6-8 jedinki . Izvrsni su plivači i ronioci upravo zbog njihove građe tijela. Kod euroazijskog je dabra izražena teritorijalnost. Njihov život usko je vezan uz vodu, pa najveći dio dana provodi u vodi, a na kopno izlazi samo radi hranjenja. Ukoliko su vodotoci plići od 30ak cm na tim vodotocima gradi brane da bi povisio razinu vode kako bi pokrio ulaz u nastambu vodom i stvorio povoljne uvjete za obitavanje. Gradnjom brana, humaka, izlaznih jaraka, oblikuje ekosustav na području gdje obitava. Teritorij dabra se prostire cca 1 kilometar uokolo nastambe.
GRABEŽLJIVCI
vrlo malo prirodnih neprijatelja (za mladunce lisica ili ptice grabljivice, čovjek)
ŽIVOTNI VIJEK
U prirodi: 8-15 godina
U zoo vrtu: do 25 godina
UGROŽENOST
IUCN: LC – najmanje zabrinjavajuća vrsta
ZANIMLJIVOSTI
Dabrovo krzno je oduvijek bilo vrlo cijenjeno obzirom na to da ima preko dvadeset tisuća dlačica na samo jednom centimetru kože.
U Hrvatskoj je dabar strogo zaštićen.
Dabar je bio sastavni dio autohtone faune hrvatskih vodotoka i vodenih površina, a do početka 20. stoljeća je potpuno nestao. Projekt povratka dabra u Hrvatsku započeo je 1993. godine, a proveden je u suradnji Šumarskog fakulteta u Zagrebu i Wildbiologische Gesellschaft Munchen. Svi dabrovi ispušteni u Hrvatskoj potječu iz područja Bavarske.
LITERATURA
https://animaldiversity.org/accounts/Castor_fiber/
https://www.iucnredlist.org/species/4007/197499749
Wilson, D. E., Lacher, T.E., Jr & Mittermeier, R. A. eds. (2016): Handbook of the Mammals of the World Vol. 6. Lagomorphs and Rodents I. Lynx Edicions, Barcelona